Plavby Costa s CK Orbis Link - Historie lodní společnosti Costa Cruises … to je historie podnikání v lodní dopravě v 19. a 20. století
X
222 717 500
702 180 081
plavby@orbislink.cz
O
Vyhledávání
Datum odjezdu

Zasílání novinek

Levné plavby

Costa Favolosa - Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko

11-denní plavba
strava: plná penze
od 17 280

Costa Magica - Itálie, Baleáry, Španělsko, Francie

8-denní plavba
strava: plná penze
od 13 880

AIDAblu - Itálie, Řecko, Chorvatsko,

8-denní plavba
strava: all inclusive
od 31 180
Jste zde: Costa O Costa Cruises Historie lodní společnosti Costa Cruises … to je historie…

Historie lodní společnosti Costa Cruises … to je historie podnikání v lodní dopravě v 19. a 20. století

Lodní společnost byla založena v r.1854 původně pouze pro přepravu nákladu. V době 2. světové války lodní společnost přišla o téměř celou flotilu nákladních lodí. Po válce se vedení společnosti rozhodlo zaměřit na osobní přepravu. Pravidelnou přepravu do Severní Ameriky postupně v 50. letech nahradily linkové lety a lodní společnost nabídla nové turistické odvětví - okružní plavby. Minulý rok společnost oslavila 64 let tradice v provozování lodí na okružních plavbách. V současné době patří společnost Costa Cruises mezi sedmičku největších rejdařů světa.

Lodní společnost byla založena v r. 1854 pod názvem „Giacomo Costa fu Andrea“.  Nákladní lodě  zakladatele Giacoma Costy zpočátku přepravovaly olivový olej a látky v oblasti Středozemního moře, později se společnost specializovala pouze na nákup a export olivového oleje.
 
Postupně se flotila lodí rozrůstala – v r. 1924 o paroloď Ravenna, v r. 1928 o loď s názvem Langano. Další lodě se již jmenovaly po jménech rodiny: Federico, Eugenio a Enrico, Antonietta, Beatrice a Giacomo. Na začátku druhé světové války byla flotila tvořena osmi loděmi s celkovou tonáží 27,534 BRT. Bohužel jen jediná z lodí přetrvala válku (Langano). Díky faktickému zlikvidování italské flotily pasažérských  lodí,  narůstající poptávce po osobní přepravě, ekonomické krizi a emigrační vlně do USA se lodní společnost po válce rozhodla zaměřit na osobní přepravu.
 
Paroloď Maria C, postavená v r. 1947 uspokojila poptávku po přepravě lodí  a následně rychle postavená Anna C byla první italskou lodí, která po válce přeplula Atlantik. V roce 1947 se transformovaná lodní společnost „Giacomo Costa fu Andrea“ přejmenovala na slavnou „Linea C“. Pravidelná osobní přeprava do Severní Ameriky započala v r. 1948 s lodí v art-deco stylu – lodí Maria C, která byla vzápětí následována Luisa C.  V r. 1953 Franca C. otevřela pro pasažéry novou trasu mezi Venezuelou a Antilami. Všechny nové lodě flotily spuštěné na vodu byly v pravém slova smyslu luxusními – vybavené klimatizací v 1. i 2. třídě, s komfortními a elegantními interiéry, nabízející bezvadné služby a chutnou středoevropskou kuchyni – a to vše v italském stylu.  Již tehdy byl zohledněn požadavek na stejná architektonická řešení lodí  a společné dekorativní prvky flotily. Lodě byly rozděleny do 3 tříd  (první, druhá a turistická).
 
V 50. letech nastala změna způsobu cestování, transatlantické plavby byly již  příliš nákladné, letadla  postupně nahrazovala lodě. Osobní přepravní lodě na transatlantických trasách se změnily na lodě turistické  a  vzniklo nové turistické odvětví – okružní plavby. Lodě Bianca C., Enrico C., Flavia C., Fulvia C., Columbus C. a Carla C. byly v padesátých letech rekonstruovány, aby vyhověly požadavkům pasažérů po bazénech a většímu společenskému vyžití na lodi.
V roce 1959  byla postavena loď Franca C., první lodí světa postavená pro pasažéry, kteří se rozhodli odpočinout si při  7 a 14 denní plavbě v USA a Karibiku. V zimních měsících loď Anna Costa  nabízela 3 – 4 denní miniplavby z Port Everglades na Bahamy. Začátkem 60. let se plavby v Karibiku rozšířily o novou destinaci v Jižní Americe a postupně začaly dobývat Středozemní moře a  Černé moře. Oblíbené byly i plavby Magellanovou úžinou v Jižní Americe.  Velkým úspěchem společnosti bylo rozšíření flotily o loď Eugenio C. – o „loď budoucnosti“. Tato rychlá a elegantní loď se stala  v roce 1964  nejrychlejší lodí spojující Evropu s latinskou Amerikou. Název společnosti „Linea C“ byl s novou nabídkou plaveb změněn na „Costa Armatori“.
 
Pro zvyšující se počet klientů se začal v roce 1968 nabízet balíček typu FLY & CRUISE- plavba lodí se nabízela společně s charterovou  leteckou dopravou do přístavu a zpět. Jednalo se tehdy o revoluční krok, který mnoha zaneprázdněným klientům umožnil dopřát si krátkou plavbu i ve velmi vzdálené destinaci – u pobřeží Aljašky, k norským fjordům, do Jižní Afriky či na Dálný Východ. Krásná dvojčata flotily - Daphne  a Danae nabízely standardní plavby ve Středomoří v létě a v Karibiku v zimě.
 
V osmdesátých letech poptávka po lodních zájezdech stoupala a s ní i požadavky pasažérů na vybavení interiérů lodí  - a tak se postupně z lodí stávaly plovoucí prázdninové rezorty – kajuty komfortně vybavené, navíc přibyly bary, divadla, kasino, diskotéka. V roce 1982 měla lodní společnost mimo nákladních i 7 osobních lodí, které přestaly být rozlišovány dle tříd. Tento velký skok ve vybavení interiérů lodi zároveň předznamenal i další velkou kvalitativní změnu společnosti – založení Costa Cruises v roce 1986. Lodní společnost se tímto krokem  vzdala ostatních aktivit a zaměřila se pouze na provoz a výstavbu nových osobních lodí. Oblíbenou hvězdnou flotilu, která byla vytvořena v dalších deseti letech, tvořily lodě Costa Riviera, Costa Marina, Costa Allegra, dvojčata Costa Classica a Costa Romantica a nádherná Costa Victoria, která se v r. 1996 stala největší evropskou výletní lodí.
 
 V roce 1997 byla lodní společnost zakoupena americkou společností Carnival (50%) a anglickou společností Airtours (50%) s tím, že  bude zachován italský styl lodní společnosti.
Investiční kapitál společnosti se podstatně navýšil, a tak loď Costa Atlantica, spuštěná na vodu v Benátkách v roce 2000, předznamenala novou éru společnosti. Luxusní kajuty s vybavením pokojů grand hotelů, balkónové kajuty a apartmá, sportovní a kulturní vyžití na lodi, které by přilákalo na paluby více pasažérů. Nový koncept byl tak úspěšný, že hned na podzim téhož roku bylo oznámeno zahájení nové stavby lodě – dvojčete Costa Atlantica – loď Costa Mediterranea.  Lodní společnost Carnival odkoupila podíl anglické společnosti a stala se jediným vlastníkem akcií společnosti Costa Cruises.
 
Nové lodi – dvojčata Costa Fortuna a Costa Magica byly dodány v letech 2003 a 2004 a obě pro Costa Cruises postavila janovská loděnice Fincantieri. Poptávku po nových lodích načas uspokojila i půjčená loď Costa Tropicale z lodní společnosti Carnival a zakoupení lodi Westerdam, která vstoupila do flotily pod novým názvem – Costa Europa. V roce 2003 flotila lodí obnášela 10 lodí a byl zároveň slavnostně otevřen lodní terminál v Savoně. V roce 2004 Costa Cruises zakoupila německou lodní společnost Aida, která má vedoucí postavení na německém trhu a nabízí plavby na klubových lodích pro německou klientelu. Nové lodi Costy na sebe nedaly již čekat a tak v roce 2006 vyplula loď nové generace – Costa Concordia a její dvojče Costa Serena, která byla spuštěna na vodu na jaře 2007. Na jaře 2009 vypluly dvě další lodě - Costa Luminosa a Costa Pacifica.  Do flotily 14 lodí se  v únoru 2010 začlenila Costa Deliziosa, která byla slavnostně pokřtěna v Dubaji. První plavby této lodi byly v oblasti arabského poloostrova. Na podzim téhož roku byla otevřena nová destinace Rudé moře. V červnu 2011 byla v Terstu slavnostně spuštěna na moře nová loď, Costa Favolosa.

Zakoupená lodní společnost Ibera Cruises taktéž ohlásila stavbu nových lodí a jedna loď z její flotily, Costa Voyager se v listopadu 2011 se přidružila ke flotile Costa.  Na konci tohoto roku se Costa Deliziosa vydala na 100 dní trvající plavbu kolem světa.

 

Na jaře roku 2012 se k flotile vrátila Costa neoRomantica, která byla kompletně rekonstruována, a v květnu vyplula nová loď Costa Fascinosa, sesterská loď Costy Favolosy.

V červnu byl otevřen druhý pasažérský terminal Palacrociere v Savoně, poblíž italského Janova, který umožňuje obsloužit dvakrát více pasažérů.

 

Flotilu lodí Costa tvoří nyní 14 lodí, patnáctá loď flotily, Costa Diadema, se přidruží v r. 2014.
Všechny lodě plují pod italskou vlajkou a nabízí plavby ve více než 250 destinacích.
Lodě Costa jsou ambasadoři italské pohostinnosti, skvělého jídla i pití, elegance a umění, a to od Asie až po Ameriku. 
Lodní společnost disponuje 2 lodními terminály v Savoně (u Janova), Barceloně a La Romaně (Domink. Rep.). Další 2 terminály jsou v Neapoli a Civitavecchii (přístav pro Řím).

 

Společnost Costa Cruises S.p.A. sídlí v Janově v Itálii a má za sebou více než šedesátiletou  tradici v pořádání okružních plaveb. Costa Cruises S.p.A. vlastní značky AIDA Cruises, Ibera Cruises a Costa Cruises, které tvoří dohromady flotilu 26 lodí v provozu a dalších 4 ve výstavbě.  Všechny lodě plují pod italskou vlajkou. Lodní společnost obdržela ocenění BEST 4 od certifikační společnosti RINA za kvalitu,  bezpečnost,  životní prostředí a  sociální odpovědnost.
 
Costa Cruises je členkou „World´s Leading Cruise lines“ - spolku největších světových rejdařů, mezi které patří: Holland America Line, Cunard Line, Windstar Cruises, Carnival Cruise Lines, Princess Cruises a Seabourn Cruise Line. Všechny tyto společnosti mají své význačné znaky a každá z lodí flotily jednotlivých rejdařství má svou jedinečnou charakteristiku. Společným znakem pro členy „World´s Leading Cruise lines“ je kvalita a výborný servis.